Ludlow Racing Results
The Ludlow meeting is always a rather special event as it is the furthest north and east of the Mid Wales & Border Counties area. Saturday was a lovely day, ideal for racing the ground was good and the long track of 1700 metres (100 yards over a mile) with three uphill sections gave the horses with stamina a decided advantage.
The first Nursery race was won by Ithon Ghost a horse recently purchased by Derek Wellings from Ludlow, Aberelan (Greenway & Hardwick) in the hands of trainee driver Dan Curtis from Brecon was second with Merefield Jack (Broome Ludlow) third. The second race gave Donna White her first experience in a sulky although it was with the experienced Mahogany Duke the hero from Caersws in second was Koh Lanta (Evans, Brecon) with Ithon Gem (Walker, Kelsall) in third.
The punters’ races began with the Novice heats. In the first the Fold stable from Presteigne sent out Fold be Nimble to take top honours from the favourite Clare’s Own (Evans Newcastle Emlyn) with the grey Alpine Heights (Ladek Cleobury Mortimer) in third. The second heat saw Abernant belonging to the Hardwick and Greenway partnership first past the post with Fold American (Perks Presteigne) in second and Duggans Domino (Gwatkin Evenjobb) in third.
In the first of the Grade B heats the beautiful square trotter Belleheir with blacksmith owner Brent Ladek on board swept to victory from battling East of Eden (Pritchard Rhosgoch) while another little one, Master Tom (Owens Shobdon) was third. The extra distance helped Ithon Eagle make up his back mark in the second heat for caravan site owner Doug Neville from Guilsfield, C U Boykin (Hitchcock, Haverfordwest) wasn’t far away in second with Bon Beti (Evans- Jones, Rhymney) in third.
Believe (Pritchard Rhosgoch) claimed the first heat of the Grade A from the grey Live the Dream (Langford Ammanford) and Meadowbranch Mike (Jones, Llanllwni). The result was somewhat overshadowed by the accident to Boomerang whose treatment by the vet resulted in a delay in racing. The racing resumed with the second heat of the Grade A which went to Merrington Man (Thomas Rhymney) with Ithon Ace (Williams Shrewsbury) in second and Wellfield Xpense (Langford Ludlow) in third.
There were three Baby Novice races, and in the first the new entrant Bon Hasty (Collingwood, Huntington) took the spoils from the well fancied Village Tom (Owens Shobdon) with Quicksilver II (Hughes Cwmbach) in third. True Grit (Thomas Tregroes) lived up to his name in the second race to overcome his back mark and just hold off the other back marker The Crusader (Greenway Michaelchurch Eskley) while Littleman II (Wozencraft Llangurig) was in third.
Ithon Ghost (Wellings Ludlow) having moved up, scored his second win of the day, much to the delight of his new owner, Greenhill Megan (Morgan, Rhymney) was in second while Tricksters Dream (Flint Porthcawl) was third.
The three juniors lined up for the next race, the two drivers on the gate while the veteran Scoot Sixty Six and his enigmatic jockey Elin Bevan from Llanddewi trailed 50 yards, but this is a duo that keeps on running and they soon hit the front and secured another victory, while Dale Williams from Brecon had to settle for second with Sunnyside Geoff owned by the Clark family, and Ryan Walters was third on Forgeside Mo (Bird Ludlow). The saddle was won by Classic Day (Miles Merthyr) partnered by Rebecca Williams, while Rebecca Hitchcock piloted Hasty Flight (Williams Llanafan) into second with last week’s winner Ithon Cracker (White Porthcawl) in third.
The Novice final saw the Perks stable from Presteigne providing the combatants around the final bend as Fold be Nimble with Wayne Knox on board just pipped son Joseph Knox on Fold American while Clare’s Own (Evans, Newcastle Emlyn) could only claim third.
The next race was the non-drivers which is a ‘just for fun’ event when the on-lookers can have their chance to show how easy it is! Helen Brisland has served her apprenticeship with Melanie Langford and with the experienced Scoot Sixty Six (Bevan Llanddewi) they led the way over the winning line, in second was the ‘baby’ Bon Hasty with David (Pops) Parker aboard while Allan Gittins from Guilsfield who is quietly earning some driving respect was third with his own Murray.
The B final was another close finish with Ithon Eagle (Neville Guilsfield) just getting up to claim victory and progression into the premiere Grade A, in second was the ever dependable Bon Beti (Evans-Jones, Rhymney) while C U Boykin (Hitchcock, Haverfordwest) was third. The Grade A final provided the finale to the meeting with Melanie Langford driving her father’s popular grey Live the Dream first past the post while the effervescent Shermanator Sam and Mathew Tromans from Newcastle Emlyn was second and Merrington Man (Thomas Rhymney) was third.
The end of a wonderful day’s racing including some really tight finishes.
Detailed Results
Race 1 - Nursery | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Ithon Ghost | Gate | £0 | |
2 | Aberelan | 30 | £0 | |
3 | Merefield Jack | Gate | £0 | |
4 | Shannons Pride | 30 | £0 | |
5 | Betty Blue | Gate | £0 | |
Time: 2.319 | ||||
Race 2 - Nursery | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Mahogany Duke | 50 | £0 | |
2 | Koh Lanta | Gate | £0 | |
3 | Ithon Gem | Gate | £0 | |
4 | Nia Patrol | Gate | £0 | |
Time: 2.356 | ||||
Race 3 - Baby Novice | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Bon Hasty | Gate | £60 | |
2 | Village Tom | 10 | £30 | |
3 | Quick Silver II | Gate | £20 | |
4 | Glan Levit | 20 | £0 | |
5 | Durham Direct | 10 | £0 | |
6 | Eve Again | Gate | £0 | |
Time: 2.320 | ||||
Race 4 - Baby Novice | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | True Grit II | 20 | £60 | |
2 | The Crusader | 20 | £30 | |
3 | Little Man II | Gate | £20 | |
4 | Ithon Hannah | Gate | £0 | |
5 | Fairyhouse | Gate | £0 | |
6 | Golden Nugget | 10 | £0 | |
Time: 2.303 | ||||
Race 5 - Baby Novice | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Ithon Ghost | Gate | £60 | |
2 | Greenhill Megan | 10 | £30 | |
3 | Tricksters Dream | 20 | £20 | |
4 | Fold Eventful | Gate | £0 | |
5 | Murray | Gate | £0 | |
6 | Freddies Flight | Gate | £0 | |
Time: 2.306 | ||||
Race 6 - Novice H1 | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Fold Be Nimble | 10 | £20 | |
2 | Clares Own | Gate | £0 | |
3 | Alpine Heights | 10 | £0 | |
4 | Ithon Gypsy | Gate | £0 | |
5 | The Red Devil | 10 | £0 | |
6 | Sunnyside Geoff | 10 | £0 | |
7 | Hasty Flight | 20 | £0 | |
Time: 2.255 | ||||
Race 7 - Novice H2 | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Abernant | 10 | £20 | |
2 | Fold American | Gate | £0 | |
3 | Katie Blue | 20 | £0 | |
4 | Duggans Domino | 20 | £0 | |
5 | Forgeside Mo | 10 | £0 | |
PU | The Sizzler | Gate | £0 | |
Time: 2.255 | ||||
Race 8 - Novice Final | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Fold Be Nimble | 10 | £80 | |
2 | Fold American | Gate | £40 | |
3 | Clares Own | Gate | £20 | |
4 | Alpine Heights | 10 | £0 | |
5 | Katie Blue | 20 | £0 | |
6 | Ithon Gypsy | Gate | £0 | |
7 | Abernant | 10 | £0 | |
8 | Duggans Domino | 20 | £0 | |
9 | The Red Devil | 10 | £0 | |
Time: 2.238 | ||||
Race 9 - Grade B H1 | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Belle Heir | Gate | £20 | |
2 | East of Eden | 10 | £10 | |
3 | Master Tom | 10 | £0 | |
4 | Coalford Time | Gate | £0 | |
5 | Chinatown Maori | 10 | £0 | |
6 | Glan Master | Gate | £0 | |
7 | Tyson II | Gate | £0 | |
Time: 2.275 | ||||
Race 10 - Grade B H2 | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Ithon Eagle | 20 | £20 | |
2 | C U Boykin | Gate | £10 | |
3 | Bon Beti | Gate | £0 | |
4 | Maple Star | Gate | £0 | |
PU | Shannons Pride | 10 | £0 | |
PU | Ladyford Chap | 10 | £0 | |
Time: 2.246 | ||||
Race 11 - Grade B Final | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Ithon Eagle | 20 | £200 | |
2 | Bon Beti | Gate | £50 | |
3 | C U Boykin | Gate | £30 | |
4 | Coalford Time | Gate | £0 | |
5 | Belle Heir | Gate | £0 | |
6 | Master Tom | 10 | £0 | |
7 | East of Eden | 10 | £0 | |
8 | Maple Star | Gate | £0 | |
Time: 2.259 | ||||
Race 12 - Grade A H1 | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Bellieve | 10 | £30 | |
2 | Live the Dream | 20 | £12 | |
3 | Meadowbranch Mike | Gate | £0 | |
4 | Shermanator Sam | 10 | £0 | |
5 | Classic Day | Gate | £0 | |
F | Boomerang II | 20 | £0 | |
Time: 2.232 | ||||
Race 13 - Grade A H2 | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Merrington Man | 10 | £30 | |
2 | Ithon Ace | 10 | £12 | |
3 | Wellfield Xpense | 10 | £0 | |
4 | Lucky Nipper | Gate | £0 | |
5 | Mahogany Duke | 40 | £0 | |
Time: 2.241 | ||||
Race 14 - Grade A Final | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Live the Dream | 20 | £250 | |
2 | Shermanator Sam | 10 | £50 | |
3 | Merrington Man | 10 | £30 | |
4 | Bellieve | 10 | £0 | |
5 | Meadowbranch Mike | Gate | £0 | |
6 | Wellfield Xpense | 10 | £0 | |
7 | Ithon Ace | Gate | £0 | |
8 | Lucky Nipper | 10 | £0 | |
Time: 2.261 | ||||
Race 15 - Saddle | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Classic Day | 30 | £20 | |
2 | Hasty Flight | Gate | £0 | |
3 | Ithon Cracker | Gate | £0 | |
4 | Tyson II | 10 | £0 | |
Time: 2.269 | ||||
Race 16 - Junior | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Scoot Sixty Six | 50 | £20 | |
2 | Sunnyside Geoff | Gate | £10 | |
3 | Forgeside Mo | Gate | £5 | |
Time: 2.275 | ||||
Race 17 - Consolation Non Drivers | ||||
---|---|---|---|---|
Position | Horse Name | Handicap | Prize | |
1 | Scoot Sixty Six | 50 | £0 | |
2 | Bon Hasty | Gate | £0 | |
3 | Murray | Gate | £0 | |
4 | Greenhill Megan | 10 | £0 | |
5 | Chinatown Maori | 60 | £0 | |
6 | Fold Eventful | Gate | £0 | |
7 | The Sizzler | 20 | £0 | |
8 | Aberelan | 30 | £0 | |
Time: 2.312 | ||||